Ahogy beköszöntött a naptári nyár, csöpp vállalkozásommal kitelepültem a város főterére. Gyerekeknek festem ki az arcát – cicát, kutyust, hercegnőt vagy kalózt, ki amit kíván –, valamint csillám- és hennatetoválásokat készítek. Évek óta űzöm a tevékenységet, az emberek örülnek a jelenlétemnek, a visszajáró kuncsaftok kifejezetten várnak.
Jól sikerült napot zártam, már pakoltam volna, amikor az utolsó pillanatban odalibbent hozzám két roma csaj, hogy csináljak rájuk valamit. Akármit! Nem volt konkrét elképzelésük, csak az, hogy a mellükön szeretnék viselni festett ékszerüket. Mégis mit, puhatolóztam, pillangót, rózsát, kaptam elő a repertoárból az általuk kedvelt slágermintákat, vagy esetleg egy polipot, hoztam az infantilis formám… Hosszas vita után kitalálták, hogy az egyiküknek felirat lesz, lehetőleg olyan, amit senki nem tud elolvasni, a másiknak meg egy virágmotívum, de semmi esetre se rózsa. Rendben. Megkérdezték, tudok-e latinul. Merthogy azt aztán senki nem tudja elolvasni. (?!) Persze, mondtam a világ legtermészetesebb dolgaként, és kiböktem az első idézetet, ami a holt nyelven eszembe jutott: „cogito ergo sum.” Az mit jelent? – akarták tudni nyomban. „Gondolkodom, tehát vagyok”, világosítottam fel készséggel az érdeklődőket. Jaj, az nem jó! – nyafogott egyből az, aki megálmodta magának a feliratot. – Olyat nem tudsz, ami jobban passzol hozzám? – faggatott. Hogy a viharba ne, biztosítottam, és odavágtam: „carpe diem!” Ezen felvihogtak. Hú, az mit jelent? – kíváncsiskodtak. „Élj a mának!” – feleltem az egyszerűség kedvéért. (Nem álltam neki a valódi jelentéstartalom kifejtésének.) Na, az jó lesz – lelkendeztek, de csak azért, mert a „kar”, mint elárulták, cigányul faszt jelent. Remek.
Miután mindkettőjükkel tisztáztam a részleteket – pontosan mit is, hova, mekkorába –, tudattam velük, hogy a két minta együttesen kettőezer ötszáz forintba fog kerülni. Nem hiszem, hogy különösebben drága lennék, nem is alkudoztak, miként azt esetleg vártam volna tőlük, egyszerűen megbeszélték, hogy majd az fizet, aki utolsónak végez, s azzal lehuppantak nálam. Felpingáltam előbb a latin szöveget – szép, cirkalmas betűkkel, döntött folyóírással a hatalmas halmokra (kuncsaftomban volt anyag rendesen, volt rajta felület, amire dolgozhattam…) –, aztán nekiálltam a másiknak. Míg a virágmotívumon dolgoztam, első vendégem hirtelen elrohant azzal, hogy hívja egy ismerősük. „Vigyázz a mintádra!” – kiáltottam még utána, hogy figyelmeztessem, könnyű elmaszatolni, ha nem figyel oda, de nem láttam jelét, hogy eljutott volna hozzá az intelem. Ahogy a másikkal is végeztem, ő elővette falatnyi táskáját. Kotorászott benne egy ideig, majd sajnálkozva megjegyezte, hogy a barátnőjénél van a lóvé, elmegy érte. Ismertem a csajokat, nem először jártak nálam – ott lebzseltek a téren a kölykeikkel, míg a férjeik a portékáikat árulták („parfümöt, napszemüveget, övet, órát… Megnézed? És ha nagyon occsó? Kettőt adok egy áráér’!”, ezt hallgattam naphosszat) –, eddig nem volt velük semmi problémám, nem gondoltam, hogy át akarnának ejteni. A hátramaradt mindjárt fel is ajánlotta, hogy addig nálam hagyja a táskáját, de mondtam, hogy erre semmi szükség. Elment a barátnője után.
Mivel magam is indulni készültem, összeszedegettem a katalógusokat, elpakolásztam, majd komótosan utánuk eredtem. Kis kompániájuk mindig ugyanott székel, nem messze tőlem, a teret övező padoknál. Ahogy odaértem, a később távozó azzal fogadott, hogy a barátnője odaadta a pénzüket az ismerősüknek, aki kereste őket, merthogy annak nagy szüksége volt rá, nála meg egy fillér nincs. (?!) Igen? – értetlenkedtem. Holnap megadjuk – ígérgették sietve –, háromezret fizetünk majd! Sajnos, holnap nem leszek, meg holnapután sem és azután sem, mert a hosszú hétvégére leruccanok a Balatonra, közöltem szomorúan. Nem lehet, vetettem fel rögtön, hogy ahogy az ismerősötök kölcsön kért tőletek, úgy ti is kölcsön kértek azoktól, akikkel itt folyton együtt lógtok, s aztán majd nekik adjátok meg holnap azt, amivel most nekem tartoztok? Jaj, hát itt senkinek nincs pénze – hárítottak egyből –, még nem jött meg a fizetés! Ezért jött az ismerősünk is, és mi az utolsó ötezresünket adtuk oda neki… Otthagytam őket.
Forrt bennem az indulat, mert egyértelmű volt, hogy átvertek, fifikásan, de rászedtek, én annak a pénznek búcsút inthetek, sose látom viszont tőlük. Ha maguk nem is, a társaik nem elsőször próbálkoztak hasonlóval, ám idáig mindig előre akartak lehúzni. Ma van a szülinapom, nem csinálsz rám valamit ingyen? Ajándékból. Vagy: Sose volt még rajtam ilyen, nem festesz rám valamit próbából? Mindig helyén kezeltem ezeket a szituációkat, le tudtam szerelni őket. „Ha nekem lesz szülinapom, majd én is kapok tőled egy órát ajándékba? – kérdeztem vissza, vagy – Hordhatom egy pár napig én is valamelyik napszemüveget próbából?” Ahogy ők nem mentek bele ilyen alkuba, úgy én sem, a továbbiakban nem zavartuk egymás köreit. Eddig.
Visszabattyogtam a kis standomhoz, és bosszúsan nekiálltam összepakolászni, amikor megint megszólított egy roma. Ezúttal egy fickó.
– Mára vége? – tudakolta.
– Ja – vetettem oda.
– Holnap leszel?
– Nem, majd csak valamikor a jövő héten, ha az idő engedi – válaszoltam foghegyről.
– Szerettem volna a fiam nevét felíratni, mert holnap van a szülinapja – kezdte a dumát, amit már ezerszer hallottam… Aha, persze, gondoltam magamban.
– Hogy hívják a lurkót? – mentem bele a játékba.
– Choli.
– Csoli? – értetlenkedtem. – Ez valami becenév?
– Choli, ch-val. Cigány név.
– Hova szeretnéd, és mekkorában?
– Ide a csuklómra, nem kell nagy.
– Nos, egy akkorka minta ötszáz forintba kerül. Ha gondolod… Még itt vagyok, meg tudom csinálni.
– Tényleg? – hitetlenkedett.
– Igen – adtam be a derekam, s azzal újra kipakoltam.
– Előre fizessek? – nyúlt a zsebébe.
– Ha nem lépsz le fizetés nélkül, mint az előbb a csajok, akkor nem szükséges – bukott ki belőlem a keserűség.
Teljesen kiakadt. Nem azon, hogy ezt feltételeztem róla, hanem a tényen, hogy ilyen megtörténhet. Borzasztóan sajnálta a dolgot. Elárulta, hogy figyelt, miközben dolgoztam, irigyelt is miatta, hogy ekkora kebleket tolnak az arcomba, s igazából ebből merítette az ihletet, látva a feliratot határozott úgy, hogy ezzel lepi meg magát a fia szülinapjára. Aki most lesz egy éves, és nagyon büszke rá. A fickó közel sem tűnt olyan jómódúnak, mint a csajok, munkából jöhetett, mert koszos munkásruhában volt, de amikor fizetésre került a sor, egy vastag köteg pénzt vett elő a zsebéből. Megkérdezte, mennyivel sárosak a csajok. Megmondtam. Nyújtott egy ötezrest, amiből adtam volna vissza, de megállított.
– Hagyd csak – mondta. – Nem akarom, hogy az olyanok miatt utálj minket, akik így viselkednek, mert mi nem ilyenek vagyunk. Én rendezem a lányok sarát –, s ezzel magamra hagyott.
Nem hittem, hogy megtörténhet, ám egy büszke roma apa vissza tudta adni a cigányok becsületét.
Utolsó kommentek